15.8.2021. (ned) Istra: 7 slapova Mirne

15082021 mirnaPLANINARSKO DRUŠTVO "PINKLEC" SVETA NEDELJA
organizira za svoje članove planinarski izlet

ISTRA: 7 slapova Mirne
15. kolovoza 2021. (nedjelja)

Plan izleta:

Polazak: u 7 sati iza pošte

Vrsta prijevoza: osobnim automobilima
Detalji staze:
Buzet(Ist.vodovod) - Selca - Glistonija - Kuhari - Kotli - Buzet(Ist.vodovod)
Duljina: 13.27 km
Vrijeme hoda: 4:00 h
Uspon: 318m
Silazak: 318m
Težina staze: umjerena
Oprema: standardna planinarska primjerena vremenskim uvijetima. Popis opreme na https://www.pd-pinklec.hr/index.php/9-razno/15-oprema-za-planinarenje

Opis staze:

Ova atraktivna staza prava je poslastica za ljubitelje netaknute prirode. Neki njezini dijelovi prolaze kroz razigrana korita rječice Drage i rijeke Mirne, u kojima je voda oblikovala jezerca, brzake i slapove. No jedan od najljepših ukrasa Mirne su tzv. kotle, neobična udubljenja u obliku kotlova koja je voda izrezbarila u koritu rijeke. Staza počinje ispod Buzeta, na mostu na Mirni kod Istarskog vodovoda. Odatle krećemo uzvodno uz sjevernu stranu Mirne. Nakon prvog kilometra odvajamo se od rijeke Mirne i ulazimo u šumarak gdje nas put vodi uz kamenito korito rječice Drage. Ovdje nas u manje od kilometra duljine očekuje uspon od 100 metara visinske razlike i pet lijepih slapova. Uska staza vodi nas uz samu vodu, pa i preko vode te ispod impresivnih stijena koje privlače iskusne penjače. Najteži dijelovi našeg puta osigurani su užadi koja nam olakšava uspon. Putem ćete naići na napuštena okna starih rudnika ugljena, u koje možete i zaviriti ako uza sebe imate baterijske svjetiljke. Nakon petog slapa (2,8 km) na velikoj serpentini izlazimo iz korita Drage i nastavljamo putem kroz šumu prema mjestu Selce (3,4 km). Od njega krećemo u smjeru jugoistoka putem koji vodi između šume i obrađenih polja. Nešto prije petog kilometara još jednom prelazimo kanjon Drage, a 300 metara kasnije, točno na petom kilometru našeg puta izbijamo na makadam. Njime krećemo desno prema jugu, a napuštamo ga već nakon manje od 200 metara - na prvom desnom zavoju, gdje skrećemo ulijevo na šumsku stazu. Ubrzo nailazimo na oronule kamene kuće obrasle bršljanom u selima Glistonija i Šćaveti, napuštenim zaseocima Blatne Vasi. Tu dosežemo najvišu točku na stazi (281 m). Nakon otprilike jednog kilometra blagog puta stižemo do Kuhara, još jednog zaseoka Blatne Vasi, u čijim živopisnim kamenim kućama ljudi žive potpuno u skladu s prirodom. Dalje nas put vodi u smjeru juga prema Kotlima (7,7 km). Nakon osvježenja u rijeci Mirni ispod šestog slapa i uživanja u pogledu na slikovite kotle, krećemo šumskom stazom iznad rijeke na sjeverozapad. Put se uz povremene uzbrdice uglavnom spušta, prolazeći i pored sedmog slapa. Do mjesta Pengari (11,4 km) Mirnu prelazimo tri puta. Negdje oko 12. kilometra zatvaramo krug i ponovno smo na plodnim poljima uz rijeku, odakle nas čeka još nešto više od jednog kilometra hoda uz južnu obalu Mirne do početne točke ove prekrasne staze.

Prijave i Informacije:
Zvonimir Čižmar