19.3.2023. (nedjelja) Samoborsko gorje: Okić - Plešivica, 1. izlet opće planinarske škole

pogled na okic s plesivicePLANINARSKO DRUŠTVO "PINKLEC" SVETA NEDELJA
organizira za polaznike opće planinarske škole i ostale članove planinarski izlet:

SAMOBORSKO GORJE: Okić - Plešivica
nedjelja, 19. ožujka 2023.

Plan izleta:
- u 8.00 h polazak osobnim automobilima s parkirališta iza pošte u Svetoj Nedelji, naravno, potrebno je doći nekoliko minuta ranije kako bi se organizirali po automobilima

- vožnja lokalnim cestama do PD Maks Plotnikov (cca pola sata)
-Krećemo od Planinarskog doma pod Okićem prema vrhu Plešivice te se kružno vraćamo na Okić

Plešivica je drugi po visini vrh u Samoborskom gorju i odavno popularno planinarsko izletište. Na vrhu se nalazi 5 metara visoka željezna piramida i kameni geodetski stup. Prva piramida visoka 10 metara bila je podignuta već 1881. godine, a njezin donji dio bio je zatvoren daskama i služio je kao zaklon od nevremena. Piramida je izgorjela 1903. godine pa je HPD 1905. na istome mjestu postavio novu željeznu piramidu. Ona je 1924. bila renovirana, ali je i poslije nekoliko puta stradala zbog nesavjesnih posjetitelja. Piramida koja je sad na vrhu podignuta je 1957. godine. Vrh se nekoć zvao Čerga (taj je naziv danas potpuno zaboravljen), vjerojatno po nekadašnjoj planinarskoj kolibi. Vrh je uzletište za letače padobranskim jedrom.
S piramide su lijepi vidici prema Velebitu, Kleku, Zagrebu, Samoborskom i Žumberačkom gorju te Hrvatskom zagorju.

-Povratak u Svetu Nedelju oko 16 h

TRASA HODA:
Okić (PD Maks Plotnikov) — vrh Plešivica -- Okić
NAJVIŠA TOČKA: Plešivica 779 m
VRIJEME HODA: ca 4h (pauze nisu uračunate) – ovisi o vremenskim uvjetima
TEŽINA:
kondicijski: lagano,
tehnički: nezahtjevno

PREHRANA: iz ruksaka ili u pl. domu
OPREMA: standardna planinarska oprema (https://pd-pinklec.hr/index.php/razno/15-oprema-za-planinarenje)

Za sve prijave i informacije kontaktirati putem WhatsApp – a

Zvonimir Čižmar, 091 3373 315