Novaki, Športska 1 / 1. kat,

Završena mala planinarska škola 2023.

IMG 20231207 WA0020Završena je još jedna mala planinarska škola u organizaciji Planinarskog Društva Pinklec Sv. Nedelja,  pod pokroviteljstvom Sportske zajednice grada Sv. Nedelje, reći će netko Nedjelje kako bi ispravio gramatički netočno, no točno i ispravno  je Nedelje.

Bio je ovo još jedan zanimljiv izazov za mene, organizacija same škole je krenula dva mjeseca prije, kao da imam još jedan posao. Trebalo je dogovoriti izlete, rezervirati smještaj, prehranu, prijevoz. I sve to naravno nebi bilo moguće bez ostalih Pinkleca koji su se odmah prihvatili posla kao da im je zadnje, pa smo zajedničkim snagama odlučili organizirati najjaču školu ikad. Naravno da je svaka sljedeća organizacija škole sve bolja, jer imamo više iskustva i znanja.

Meni je ovo bila druga škola koju sam vodio, sretan sam što je gotovo, ali i zadovoljan naučenim znanjima i vještinama. Naučili su i oni mene puno toga, a ono meni najbitnije jest kako biti strpljiv. Strpljenje je ono što nam svima treba, to je jedna od najjačih vještina.

IMG 20231207 WA0052U ova dva mjeseca obišli smo neke vrhove Hrvatske i Slovenije, zajedno smo izrađivali šator, gradili sklonište (takozvani bivak), radili gelender od užeta kako bi lakše prošli neke teško dostupne puteve. Bilo je tu i zanimljivih predavanja o povijesti planinarenja, orijentacije, čuvanja prirode, pravilnog kretanja u prirodi. Ali daleko najzanimljivije je bilo ono u prostorijama HGSS-a Samobor, gdje smo naučili  kako pravilno pružiti prvu pomoć i upznali smo svu opremu koju koriste pri potragama. Na Kalniku smo isprobali penjanje po stijeni i tu je pokazana zavidna hrabrost naših malih školaraca. Iznimno sam ponosan osvojenim 1. mjestom iz čvorologije na Susretu malih planinara u Brodskom Drenovcu, uuuuu, kako su naši klinci bili borbeni, zaista se sav naježim pri samoj pomisli na to.

Stvarno sam ponosan na svakog od njih i nadam se da će nastaviti dolaziti na naše izlete, jer planinarenje i boravak u prirodi je jako važno za očuvanje zdravlja, a naravno na taj način se odvojimo od ekrana i igrica.

Ovo je bila sedma po redu organizacija male planinarske škole Planinarskog društva Pinklec i sigurno nećemo stati na tome.

Do nekog skorog druženja šaljem svima planinarski pozdrav.

(Samir Burnić, 8. prosinca 2023.)