Novaki, Športska 1 / 1. kat,
10431 Sveta Nedelja
e-pošta: pinklec.info@gmail.com
sastanci utorkom od 19:00

15.11.2025. (sub) Istra: Rabac – Standar (kružna staza Bellavista)

 

PLANINARSKO DRUŠTVO "PINKLEC" SVETA NEDELJA

organizira za svoje članove jednodnevni planinarski izlet

 

Istra: Rabac – Standar (kružna staza Bellavista)

subota, 15.11.2025.

 

Mjesto okupljanja:  Sveta Nedelja,  parkiralište iza pošte

Polazak:   6:00  (obavezno doći najkasnije u 5:50)

Način prijevoza:  Osobni automobili

 

Trasa hoda:  Rabac – Ripenda Kosi – Standar – Vicani – Rabac

Trajanje hoda:  Oko 4,5 - 5 sati efektivnog hoda (ovisno o brzini grupe)

Duljina trase:  Oko 16 km

Kondicijska zahtjevnost:  Srednje zahtjevno

Tehnička zahtjevnost:  Nezahtjevno

 

Obavezna oprema:  planinarske cipele, ruksak, hrana, piće (bezalkoholno, negazirano, preporuka 2-3 litre), kišna kabanica ili kišobran, vjetrovka ili jakna, rezervna majica i čarape, manji komplet za prvu pomoć, baterijska svjetiljka, novac

Dodatna oprema (preporučena):  štapovi, čokolada, izotonični napitak, planinarska karta, kompas

Obavezni dokumenti:  osobna iskaznica, zdravstvena iskaznica, planinarska iskaznica

Informacija o prehrani:  Prehrana iz ruksaka; na povratku moguć ručak/večera u Labinu

 

Okvirna cijena prijevoza:  U dogovoru s vozačem (vozač ne dijeli troškove puta)

 

Planirani povratak u Svetu Nedelju:  U večernjm satima

 

Vodič:  Željko Hajtok

Informacije i prijave:  Info: 098 322 173 Nataša Pipić

Prijave putem google obrasca https://forms.gle/RR4oqJiYc83vRC9C8

 

Opis izleta (dodatne informacije, fotografija...):  PD „Pinklec“ u subotu, 15.11.2025., organizira izlet kružnom stazom Bellavista iz Rapca preko vrha Standar (474 m).

Atraktivnost ove ture su prekrasni pogledi (odatle i naziv Bellavista) na otoke Cres i Lošinj, Kvarnerski zaljev, Grobničke Alpe, Učku i unutrašnjost Istre.

Plan izleta je krenuti s parkirališta u Rapcu, stazom koja u početku prolazi kroz šumu iz koje se povremeno otvara pogled prema moru. Kako se uspon nastavlja, šuma postaje sve rjeđa, a vidici sve širi – prema Cresu, Lošinju i Kvarneru. Staza prolazi kroz naselje Ripenda Kosi, a zatim se nastavlja kroz mirnu i slikovitu prirodu prema sjeveru, gdje se otvara pogled na Učku. Nakon spoja s planinarskom stazom iz Plomina, slijedi završni uspon na vrh Standar. 

S vidikovca se pruža lijepi panoramski pogled u svim smjerovima.

 

15112025 istra1a

 

Nakon pauze za okrijepu i uživanje u pogledima, nastavljamo spuštanje planinarskom stazom prema Rapcu. Završni dio kružne staze vodi nas do rive, uz kratku šetnju uz more i povratak do automobila.

 

Staza nije zahtjevna i pogodna je za sve uzraste, ali je potrebna dobra kondicija.

 

Napomena za vozače:

Do Rapca idemo kroz tunel Učka kako bismo brže stigli do odredišta. Povratak po vlastitom izboru.

Parking u Rapcu - koordinate 45.076735,14.162990

Parking u Labinu – koordinate 45.084643,14.121873

 

Program izleta (pdf)

 

Važne napomene:

- kako bi izbjegli eventualne nezgode, pridržavajte se pravila prilikom kretanja u planini

- neodgovarajuća oprema povećava mogućnost ozljeđivanja

- odazivom na izlet svaki pojedinac potvrđuje da ispunjava zdravstvene i psihofizičke uvjete za sigurno sudjelovanje na istom, da izletu pristupa na osobnu odgovornost te da će se u skladu s planinarskom etikom pridržavati plana izleta, odluka i uputa vodiča; Društvo ne preuzima odgovornost u slučaju nezgode tijekom putovanja ili planinarenja

- svi sudionici izleta dužni su poštivati osnovne norme planinarske etike: hodamo u grupi, odn. ne izdvajamo se iz grupe, tempo hoda prilagođujemo najsporijima, nikoga ne ostavljamo samog u planini, ne skrećemo s označenih staza, ne ugrožavamo  prirodu (biljni i životinjski svijet), ne uništavamo tuđu imovinu, ne bacamo otpatke (uključujući opuške), poštujemo opće norme kulturnog ponašanja prilikom međusobnog ophođenja i ophođenja prema usputnim prolaznicima, planinarima ili stanovnicima mjesta kroz koja prolazimo

- zabranjeno bacanje opušaka u okoliš, za spremanje opušaka pušači neka ponesu limenu ili staklenu posudu s poklopcem

- u slučaju lošeg vremena ili nekih drugih nepredvidivih okolnosti vodič zadržava pravo promjene plana izleta i prilagodbe trase hodanja.

 

Ova stranica koristi kolačiće (Cookies) radi pune funkcionalnosti i boljeg korisničkog iskustva. Nastavkom pregledavanja suglasni ste s uporabom kolačića. Više informacija pogledajte ovdje..